Vyhľadávanie


Kontakt

Dominika Horečná

E-mail: horecna.dominika11@gmail.com

Tempera

[prevzaté z:www.1st-art-gallery.com/thumbnail/130511/1/Debate-Of-St.-Stephen,-Tempera-On-Canvas,-1514.jpg]

Temperové farby sa riedia čistou vodou. Aj štetce sa pri striedaní farieb a po dokončení práce vymývajú vodou, preto musíme mať pri maľovaní pohár alebo inú nádobu a častejšie v nej vymieňame vodu. Ak chceme dosiahnuť dobre výsledky, musíme dbať aj na kvalitu a druh štetcov. Pri maľovaní temperou sa používajú ploché štetce. Najlepšie sú vlasové štetce no na voľné nanášanie farby stačí aj štetinový štetec.

Táto maliarska technika umožňuje docieliť všetky variácie z piatich základných farieb žltej, červenej, modrej, čiernej, bielej. Ak zmiešame žltú a červenú vznikne nám oranžová. Pri zmiešaní červenej a modrej je to fialová a pri modrej a žltej zelená. Ak miešame temperové farieb ich výsledkom sú rozmanité variácie farieb.

Na podmaľbu a lokálne tóny používame guľaté štetinové štetce, na delený a jemný rukopis kresbovej povahy tenké kunie a tchorie štetce a tzv. štetce linkovacie (šlepre). Paletu a štetce treba udržiavať stále v čistote a hneď po použití vymyť vodou, pretože stvrdnuté temperové farby sa nedajú dokonale odstrániť ani vodou, ani nijakým bežným rozpúšťadlom. Razantným čistením sa zničia štetce aj povrch palety.

Pri výstavbe obrazu v klasickej technike môžeme rešpektovať historický postup: na glejovo kriedový podklad urobíme kresbu buď tušom, alebo šedou farbou, inkarnáty podložíme teplou hnedou imprimitúrou a položíme pod maľbu na celú plochu. Až potom začíname s modeláciou objemov presvetľovaním. Na záver dokončíme lazúrami tiene a nasadíme najostrejšie svetlá.