Vy ste umelci, držíte štetec a ním si vyberáte farbu- odtieň- aká silná bude reakcia...
Dominika Horečná
E-mail: horecna.dominika11@gmail.com
Dadaizmus sa zrodil cez I. sv. vojnu ako protest proti nezmyselnému vraždeniu v neutrálnom Švajčiarsku a v USA. V literárnom kabarete Voltaire sa stretávali európsky umelci, ktorých aktivity siahali od poézie až po výstavy moderných maliarov a koncerty súdobej klasickej, či černošskej hudby. Názov určila náhoda 6. 2. 1916 18.00 hod. vraj básnik Tristan Tzara otvoril slovník a kvapka vody z akéhosi kvapkadla kvapla priamo na slovo dada (fr. detský koník). Tým bol manifestovaný jeden z hlavných princípov dadaizmu – využitie náhody, ktorá prináša nezmyselné súvislosti, vymykajúce sa racionálnemu chápaniu. Dadaisti protestovali najmä proti vojne, pre utlmenie kultúry a v podstate aj života. Chceli vytrhnúť ľudstvo z jeho úbohej neschopnosti, a preto hľadali elementárne umenie, ktoré malo zachrániť ľudí pred zúrivým šialenstvom vojnovej doby. K charakteristickým znakom dadaizmu okrem absurdity, provokácie a uplatnenia náhody patril humor a uvolnenie fantázie. Objavili nové metódy tvorby – koláž – obrazy z roztrhaných papierov a ready-made – nefunkčné mechanické predmety slúžiace ako estetický prvok.
Dadaistická aktivita využívajúca umenie k narušeniu dovtedajších konvencií život, usilovala sa o vyjadrenie nového pocitu skutočnosti, v ktorom intelektuálna irónia sa spájala s vierou v čistý svet detských emócií.
M. Duchamp ako dadaista vystúpil svojim prvým ready-madeom – Bycikel na kuchynskej sedačke, neskôr to bol Sušiak – stojan na sušenie fliaš, a napokon Fontána – porcelánový pisoár, postavený ležato, ktorý mu odmietli vystaviť.
Kurt Schwitters vyrábal asambláže z najrôznejších materiálov, papierov, gombíkov, dreva, kartónov, železných drôtov, lístkov na vlak, črepov obalov na syry atď.
Od roku 1924 pracoval na preslávenej Merz-Bau, obrovskom stĺpe, ku ktorému pripájal behom ďalších desaťročí stále nové časti, až napokon zaberal dve poschodia jeho domu, potom utiekol pred nacistami do Nórska, kde začal pracovať na druhej Merz-Bau, potom do Anglicka, kde pracoval na tretej, no obidve diela zostali nedokončené. Dadaizmus vytvoril nové výrazové spôsoby, techniky prevzalo od kubizmu, ale rozvíjalo ich iným smerom. Svojim iracionálnym stanoviskom a odporom ku konvenčným hodnotám pripravovalo surrealizmus, ktorého prvými prívržencami boli práve dadaisti.
© 2010 Všetky práva vyhradené.