Vyhľadávanie


Kontakt

Dominika Horečná

E-mail: horecna.dominika11@gmail.com

Batika

Pomocou batiky zdobili látky rôzne národy už viac ako pred 2000 rokmi. Zvyšky plátna zdobené batikou našli v egyptských hrobkách už v 5. storočí. Vykopávky v Číne odhalili, že výrazná batika sa tam robila v 7. storočí. Niektoré dôkazy naznačujú, že batika pochádza práve z Číny. Batikovanie tu vzniklo v 1., alebo 2. storočí pred našim letopočtom. Ázijci farbili svoje odevy rôznymi farbami pomocou prírodných látok, získavaných z častí kvetín a stromov. Staroveké vzorky batiky sa našli aj v Japonsku a Indii, kde sa batikovala hlavne bavlna a hodváb. Batikovanie sa do sveta neskôr rozšírilo hlavne obchodnými cestami.

Niekedy v 12. a 13. storočí sa batika dostala do Indonézie, kde sa ujala a neskôr zdokonalila. Najmä na ostrove Jáva sa zdokonalila do umeleckej podoby. Významnou inováciou tu bolo vynájdenie batikovacej fajky – pera so zásobníkom na horúci vosk, ktoré umožnilo vytvárať rafinovanejšie vzory. V 17. storočí Holanďania kolonizovali Jávu a priniesli odtiaľ batiku do Európy, ktorú sa snažili masovo vyrábať začiatkom 19. storočia. V súčasnosti je vidieť vplyv batiky všade, od módnych prehliadok až po oddelenie s posteľnou bielizňou v obchodnom dome.

Vosková batika


na látku nakresli jemne ceruzkou vzor. Zavoskuj plochu,ktorá má ostať biela. V prípade,že sa jedná o veľkú plochu, odporúčam prevoskovať aj rubnú stranu. Po uschnutí vosku namočit látku do vody s farbou.

Vysuš látku a zavoskuj plochu,ktorá má ostať žltá(obr.a).
V prípade,že chceš použit farbu,ktorú nemožeš prekryť ďalšou farbou, môžeš ju naniesť štetcom na potrebné miesta. Ale pozor, farba sa na látke rozchádza,takže ju musíš od druhej farby ohraničiť voskom,alebo ju nanášaj na miesta,kde ju dokážeš prekryť (v tomto prípade ju prekryjeme tmavo zelenou-obr.b).

zopakuješ voskovanie a namáčanie do farebnej vody podľa postupnosti prekrývania (oranžova-obr.a, tmavo zelená-obr.b)

v prípade,že chceš mať mramorovú plochu, jemne nalám vosk(obr.a) a namoč do požadovanej farby(obr.b). Pozor,pri lámaní vosku može dôjsť k porušeniu naneseného vosku a farba sa miestami dostane pod vosk. Ale v originalite je krása.

po usušení prežehlit celý obrázok cez papier (najlepšie noviny,tie dobre sajú vosk). Čím viac vosku na obrázku,tým vačšia spotreba papiera. Po vyžehlení vosku je farba trocha menej jasná než je s voskom,takže sa nadajte oklamať farbou polotovaru.

Používaj látky z prírodného materialu,umeliny nechytajú dobre farby. Použivam obyčajnú farbu na textil(Duha.) Farba sa lepšie rozpušťa v teplej vode, ale vosk namáčaj maximálne do vlažnej vody,lebo inak by sa rozpustil. Pre farebnú stálosť možeš dať trocha soli do farby a po skončení namočiť obrázok do octovej vody.
Hotový obrázok je trocha tvrdší,lebo tam ostane trocha vosku. Dá sa to odstrániť benzínom,ale ja to nemám odskúšané, lebo pre obraz je tvrdosť len výhoda.

Dúfam,že som vám pomohla a držím palce pri skúšaní.

[prevzaté z:www.artmama.sk/content/voskova-batika]